Poniżej zamieszczono charakterystykę stylów ogrodowych, mamy nadzieję, że pomoże to Państwu określic swoje upodobania oraz stanie się inspiracją do zmian.

JAPOŃSKI

FRANCUSKI (BAROKOWY)

ANGIELSKI (KRAJOBRAZOWY)

RUSTYKALNY (WIEJSKI)

MODERNISTYCZNY

STYL JAPOŃSKI

Według założeń ma on stanowić miniaturę naturalnego krajobrazu (nie odtworzenie jego fragmentu, jak w europejskich ogrodach naturalistycznych). Z tego względu stosuje się w nich głazy, powierzchnie żwirowe i wodę. Rzucającą się w oczy cechą jest niewielka liczba elementów i dużo wolnej przestrzeni - to oczywiście celowy efekt, mający dać widzowi wrażenie wolności i pobudzić jego wyobraźnię.

Opis zdjęcia, a w nim ważne dla nas słowa kluczowe

Podstawowe znaczenie ma dobór elementów o określonej symbolice:

skała - od małych kamieni po głazy w formach naturalnych

woda - strumienie kształtowane tak by nie było widac ich końca symbolizowały połączenie z innym światem, formowano również żwirowe lub piaskowe strumienie

charakterystyczne budowle pawilony, altany, mury i przejścia, bramy paj-lu, mosty, balustrady, rzeźby

ścieżki wąskie i wijące się

rośliny wiśnia i śliwa - pierwsze budzące się życie, bambus, sosna, orchidea, peonia, rododendron, magnolia, kamelia, klon, złotlin, grujecznik, oczar, kostrzewa

Opis zdjęcia, a w nim ważne dla nas słowa kluczowe

Nawierzchnie żwirowe odgrywają znaczącą rolę, nie tylko jako element użytkowy, ale przede wszystkim estetyczny - kompozycyjny. Na utwardzonych ścieżkach najlepiej sprawdza się naturalny kamień. Można zastosować jeden lub kilka efektownych, formowanych krzewów. W dużych ogrodach można pokusić się o założenie sporego oczka wodnego, o naturalistycznym charakterze, wykończonego naturalnym kamieniem. Wspaniałą ozdobą ogrodu będą kolorowe ryby - karpie koi lub złote rybki. W małych ogrodach lepszym rozwiązaniem będzie stylizowane źródełko, ewentualnie z niewielkim strumykiem przepływającym wśród kamieni i roślin. W klasycznych ogrodach japońskich główna nawierzchnia jest raczej żwirowa, jednak w naszych warunkach chętnie stosowany jest także trawnik. Powinien być wypielęgnowany, czystozielony, bez domieszek innych gatunków. Kwitnące rośliny stanowią jedynie pojawiające się od czasu do czasu akcenty. Wiele roślin stosowanych chętnie w tym stylu, to rośliny dość wymagające i drogie. Prawdopodobnie spore kwoty pochłonie kamień oraz żwir zastosowany w ogrodzie. Także elementy ozdobne stylizowane na japońskie osiągają wysokie ceny. Idealny typ ogrodu do miasta, efektowny i zwracający uwagę. Może sprawdzić się także w warunkach podmiejskich. Na wsi wygląda zbyt nienaturalnie.

Początek strony 

STYL FRANCUSKI (BAROKOWY)

Jest stylem reprezentacyjnym, bogatym i efektownym. W ogrodzie francuskim dominują przystrzyżone pieczołowicie drzewa i krzewy, bardzo często ukształtowane w przeróżne figury i kształty. Równie ważne jak wybrane przez nas rośliny powinny być szczegóły małej architektury. Regularna kompozycja ogrodu sprawia wrażenie, iż każde z drzew, każdy krzew i roślina zostały posadzone pod linijkę. Zarówno przycięte w przeróżne geometryczne kształty drzewa i krzewy, jak i kwiaty wielu mniejszych roślin tworzą regularne kompozycje pod względem koloru, jak i formy.

Całośc założenia ma określony układ wzdłuż osi symetrii. Kolejnymi elementami są:

Opis zdjęcia, a w nim ważne dla nas słowa kluczowe

1- brama wjazdowa

2- aleja

3- dziedziniec

4- budynek

5 - salon ogrodowy z basenem, fontanną, parterami lub pawilonem ogrodowym

6- geometrycznie kształtowane grupy drzew - boskiety, szpalery

Parter - element kompozycyjny ogrodu o układzie geometrycznym tworzący płaski kwietnik lub gazon ozdobiony różnego rodzaju ornamentem; formowane były ze strzyżonego żywopłotu bukszpanowego, pola pomiędzy nimi wypełniano kolorowym (piaskiem), węglem, cegłą; tworzyły one różnorodne motywy zdobnicze - o formach roślinnych (akanty, palmety, gałązki), geometrycznych (kartusz, astragal, wstęgowo-wolutowy).

Opis zdjęcia, a w nim ważne dla nas słowa kluczowe

Boskiety - zwarty masyw drzew i krzewów, ujęty w strzyżone ściany poprzecinany alejami.

Wgłębnik - parter wgłębiony zazwyczaj z trawnika, którego część środkowa jest obniżona na kształt płaskiej niecki inaczej płaski trawnik z obniżoną częścią środkową o zarysach geometrycznych podkreślonych małą skarpą ziemną.

Szpalery - drzewa lub krzewy zasadzone gęsto w szeregu, strzyżone lub o formach naturalnych wysokości powyżej przeciętnej wzrostu człowieka, w zależności od funkcji i miejsca w ogrodzie kształtowano szpalery.

Świetnie sprawdza się w mieście, nawet w miniaturowym ogródku. Może być także stosowany na przedmieściach. Na wsi - raczej tylko jako otoczenie starych dworów, w innym otoczeniu wygląda sztucznie i obco.

Początek strony 

STYL KRAJOBRAZOWY (ANGIELSKI)

Według tego stylu ogród powinien łączyc się z otaczającym krajobrazem. Ma byc nieregularny, swobodny i asymeryczny.

angilelski

Charakterystyczne dla niego są duże powierzchnie trawników i łąk, podkreślanie nierówności terenu i naturalnych zbiornikow wodnych. Ścieżki przebiegają po liniach krzywych wśród grup drzew , krzewów i klombów, odkrywając malownicze widoki oraz łącząc poszczególne części ogrodu. Często ogród przechodzi w park by później naturalnie połączyc się z otaczającm krajobrazem. Jest otwarty tzn. nie ma ogrodzenia lub jest ono ukryte. angielskiInne wyróżniki to: bylinowe, nieregularne rabaty, duże zdobione donice, wazony, stare rzeźby, różane zakątki, szczątki "ruin", skupiska "dzikich" krzewów, mury a w nich okna widokowe (wyłom lub ukształtowany prześwit), tajemnicze zakątki ze strumykiem bądź małym stawem. Ogród skalny może być ciekawą częścią ogrodu, jednak należy zadbać o jego możliwie jak najbardziej naturalny wygląd i płynne przejścia pomiędzy nim a resztą nasadzeń. angielski

Mottem angielskich projektantów było stwierdzenie: Należy tak udatnie naśladowac przyrodę, żeby w ogóle nie było znac ręki artysty.

Najlepiej wygląda na wsi lub na przedmieściach.

 

Początek strony 

STYL RUSTYKALNY (WIEJSKI)

Ogród stylizowany na otoczenie wiejskiego domu sprzed kilkudziesięciu lat. Dominujące wrażenie to bardzo wiele rosnących koło siebie roślin, nawet na pierwszy rzut oka lekki chaos kompozycyjny. Tak naprawdę jest to celowo zaplanowany efekt. Zastosowanie roślin jednorocznych daje kilkakrotne zmiany roślin w sezonie. Styl wiejski daje wrażenie beztroski, swobody i wesołości.Opis zdjęcia, a w nim ważne dla nas słowa kluczowe To ogród w którym dominują barwne kwiaty, krzewy znajdzie się tu miejsce również dla ziół,warzyw, sadu. Drzewa owocowe mogą być sadzone wśród rabat z roślinami ozdobnymi, a warzywa na odrębnych zagonach, lub też razem z kwiatami.

Ogród wiejski charakteryzuje się swojskim, swobodnym klimatem. Najczęściej otoczone są drewnianym płotem lub ogrodzeniem z surowego kamienia, co podkreśla ich naturalny charakter. Drewniane są również ławki i podpory dla roślin. Można stosować altanki czy podpory dla pnączy, ale nie powinny one dominować w obrazie ogrodu. Oczko wodne nie jest typowe dla tego stylu. Jeśli koniecznie chcemy je mieć, najlepiej, aby był to w miarę duży, naturalistycznie obsadzony staw. Powierzchnia trawiasta powinna być w formie swobodnej murawy, z domieszkami innych gatunków, np. stokrotek, koniczyny. Strzyżenie powinno być regularne, ale nie tak krótkie, jak przy klasycznym trawniku. W dalszych częściach działki można również założyć łąkę kwietną, koszoną raz lub dwa razy w sezonie. Nie stosuje się tu roślin szczepionych i formowanych oraz skalniaków. Bardzo dużą rolę odgrywają rośliny jednoroczne i dwuletnie, które wymagają znacznie więcej pielęgnacji niż byliny. Konieczne jest stałe odchwaszczanie całego ogrodu. Jest to szczególnie istotne wiosną, dopóki rośliny są małe. Wszystkie rośliny muszą być stale doglądane, nie można dopuścić do ich wylegania, połamania pędów, należy stale usuwać zasychające kwiatostany - inaczej ogród wygląda na nieporządny i zaniedbany, co razi znacznie bardziej niż przy stylach naturalistycznych. Ogród wiejski łączy się ściśle z otaczającym krajobrazem. Efekt ten osiąga się przez rośliny, które powinny być niezbyt wyszukane lecz popularne, spotykane "za płotem", znane od pokoleńi przede wszystkim te ulubione przez gospodarzy.

Polecany jest głównie do terenów wiejskich o tradycyjnej zabudowie, szczególnie w agroturystyce, ale może byc rónież odmianą w krajobrazie przedmieść.

Początek strony

 

STYL MODERNISTYCZNY

Kojaży się z minimalizmem i powrotem do form geometrycznych. Kompozycje są wyraziste. Mogą zaskakiwac kontrastem połączeń barw, form i materiałów.Od tradycyjnych stylów ogrodowych różni się zasadniczo sposobem traktowania roślin - są one, na równi z elementami nieożywionymi, tworzywem architektonicznym, stąd przede wszystkim liczy się ich kształt (pokrój), typ wzrostu i barwa liści. Same kwiaty w większości wypadków mają mniejsze znaczenie. Opis zdjęcia, a w nim ważne dla nas słowa kluczoweCzęsto także kolorystyka ogrodu ustalana jest w oderwaniu od barw roślin - decydują o niej elementy małej architektury, nawierzchni i dodatki. Chętnie stosowane są okazałe rośliny o nietypowym wyglądzie, pełniące funkcję zbliżoną do rzeźb - mają zadziwiać i inspirować. Dominującym kolorem może być zieleń lub jej kombinacja z inną barwą. Często jako dominującą barwę ogrodu wybiera się kolor nienaturalny, rzadko występujący w naturze - np. ostry błękit, seledyn. Barwy roślin są wtedy jedynie tłem i dopełnieniem dla wybranej barwy, obecnej w elementach architektonicznych i ozdobach. Ciekawe, oryginalnie wyglądające rośliny pełniące kluczową rolę w tym stylu, również osiągają wysokie ceny. Rośliny traktowane jako wypełnienie kompozycji z reguły należą do popularnych, niezbyt drogich gatunków. Opis zdjęcia, a w nim ważne dla nas słowa kluczowe Stosowane są tu elementy ze szkła, metalu, ceramiki, żywic, tworzyw sztucznych. To jedyny styl, w którym użycie betonu można traktować jako wybór. Można wykorzystać także naturalny kamień, terakotę, a także nawierzchnie drewniane.

Forma ogrodu jest ściśle powiązana z charakterem budynku. Najlepiej prezentuje się w mieście. Na przedmieściach i na wsi może wyglądać zbyt sztucznie i nienaturalnie.

Początek strony

 

WSPÓŁPRACUJEMY Z

Pielęgnacja i Konserwacja Zieleni Edward Habit